Özhazar, Adana ve Osmaniye’de Programlara Katıldı

27 Aralık 2021 Yazarı ulfetder 0

Tarihçi-Yazar Hüseyin Özhazar, 23-24 Kasım’da Adana ve Osmaniye’de düzenlenen bir dizi programa katılarak katılımcılara hitap etti.

Anadolu Federasyonu YK üyesi Tarihçi-Yazar Hüseyin Özhazar, Adana’da Ülfet Derneği, AKADDER Adana ve Barış Radyo’nun; Osmaniye’de ise İlsan-Der’in düzenlediği kitap tahlil etkinliği ve programların konuşmacısı oldu. İlk olarak 23 Kasım Salı günü, Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Adana tarafından Ülfet Derneği Merve Algan Konferans Salonunda düzenlenen programda okuyucularıyla bir araya gelen Hüseyin Özhazar, Tire Yayınları’ndan çıkan “Sadakati ve Liderliğiyle İkinin İkincisi Hz. Ebubekir” adlı eserinin tahlilini yaptı. Kitap tahlil programına Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar, AKADDER YK üyesi Ayşe Kılıçparlar ve AKADDER Adana sorumlusu Şeyma Bulut ile çok sayıda üye ve gönüllü kadın katılım gösterdi. Özgün anlatımıyla Hz. Ebubekir eserinin dışındaki konularla ilgili de takipçilerini bilgilendiren Özhazar, ağırlıklı olarak kitapta yer alan Hz. Ebubekir’in sadık ve lider şahsiyetli bir insan olma özelliğine değindi. Kitabını kaleme alırken elindeki geçmişle alakalı birikimlerini süzerek bir eser meydana getirdiğini belirten Özhazar, geçmiş tecrübelerin yeni yöntemler belirlemede başat rol oynadığını, davet eyleminin bilinçli yapılmasının gerekli olduğunu ve siyerin Kur’an ile birlikte okunmasının önemine dikkat çekerek konuşmasını tamamladı. Program sonrasında kitaplarını imzalayan yazar Özhazar, kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Günün ikinci programında ise Barış Radyo’nun canlı yayın konuğu olarak Hatice Durmuş’un sorularını yanıtlayan Hüseyin Özhazar, gerek eserleriyle gerekse de güncel gündemlerle alakalı fikirlerini beyan etti.

Hüseyin Özhazar, 23 Kasım Salı gününün son programında ise Ülfet Derneği tarafından dernek genel merkezinde halka açık düzenlenen “Sadakati ve Liderliğiyle İkinin İkincisi Hz. Ebubekir” başlıklı konferansta kürsüye çıktı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Ülfet Derneği YK üyesi eğitimci Halid Kolan’ın geçtiğimiz günlerde vefat eden Sezai Karakoç anısına seslendirdiği “Sürgün” isimli şiirin ardından sahneye çıkan hatip, katılımcıları selamlayarak konuşmasına başladı. Çok sayıda davetlinin iştirak ettiği programda eserinin ve güncel gelişmelerin tahlilini yaparak dinleyicilerine farklı bir ufuk çizen Özhazar, Hz. Ebubekir üzerinden insanlığın edinmesi gereken birikim ve örnekliklerin altını çizdi. Yazar, program sonrasında kitaplarını imzaladı.

Adana programlarının akabinde 24 Kasım Çarşamba günü İlsan-Der tarafından tertiplenen “Pandemi ve Dünyadaki Gelişmeler” adlı konferansa konuşmacı olarak katılmak üzere Osmaniye’ye geçen yazar, dernek merkezindeki okurlarıyla buluştu.

“Tarihte yaşanan salgınlar sonrasında farklı inanç ve etnisitelere karşı saldırılar olmuştur”

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği Veli Aba Konferans Salonunda yapılan “Pandemi ve Dünyadaki Gelişmeler” konulu konferans, dernek Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Bal’ın dinleyicileri selamlayarak katılımlarından dolayı teşekkür etmesiyle başladı. Akabinde dinleyicilere hitap etmek için kürsüye Hüseyin Özhazar çıktı. Özhazar, konuşmasında tarihin her döneminde salgın hastalıklar rastlandığı ve bu tür hastalıkların toplumları siyasi, askeri ve ekonomik yönlerden olumsuz olarak etkilediğini ifade ederek; “Atina salgınından sonra batı dünyasında bir süre tarihi kaynaklara yansıyacak ölçüde büyük bir salgına rastlanılmamaktadır. Bilebildiğimiz ilk salgından itibaren dikkat çeken noktalardan birisi, veba ve benzeri salgın hastalıkların genellikle hijyen koşullarının sağlanamadığı, sıkışık ve yoğun nüfuslu kentlerde daha büyük bir etki yaptığı ve daha çok insana bulaştığıdır, bu çerçevede M.S. 100 civarında başlayarak Akdeniz’in güneyinde ve Asya’da büyük salgınların yaşandığı görülmektedir, mesela M.S. 155 yılında Arabistan’da, M.S. 160’ta ise Çin’de salgın görülmüştür, salgınlar; ekonomik, siyasi ve kültürel birçok gelişmeyi tetiklemiştir” dedi. Konuşmasında yakın tarihteki gelişmelere de değinen Özhazar, dinleyicilerin sorularının ardından programı tamamladı.

Hüseyin Özhazar ve beraberindeki heyet, akşam saatlerindeki programı öncesi gün içerisinde KOSGEB Osmaniye İl Müdürü Nihat Karademir ve Korkut Ata Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Rıdvan Yarba’yı ziyarette bulundu.